Eryaman Dershane

En Yakın Dershane

Eryaman, Dil Devrimi Cad.
285 Sk. No:4, Etimesgut / Ankara

Hemen Ara

0552 578 57 93

E-Posta

info@eryamanortadogulular.com

Ekonomi Bölümü Taban Puanları 2022 | Ekonomi Bölümü Sayısal mı? Ekonomi Bölümü Kaç Yıllık?

Blog
ekonomi bölümü

Ekonomi bölümü taban puanları 2022 yılı itibariyle bu bölümü merak edilenler tarafından araştırılmaya başlandı. Üretimden tüketime kadar pek çok süreci içerisine alan ekonomi bölümü, pek çok sektörde ihtiyaç duyulan bir meslek grubudur. Ticaret, ithalat ve ihracat süreçleri ile yakından ilgilenenlerin ilgi duyabileceği bu bölüm, önü açık meslek grupları arasında gösterilmektedir.

Ekonomi Bölümü Taban Puanları 2022 | Ekonomi Bölümü Nedir?

İlk olarak ekonomi bölümünün genel bir tanımını yapalım. Bu bölümden mezun olan kişiler tüm şirket, devlet ve benzeri kurumların parasal süreçleri ile yakından ilgilenir ve bunun üzerine araştırmalar yapacaktır.

Ekonomi departmanı tüm kurumların parasal işlemlerini takip etmekte olup, bu işlemleri detaylı bir şekilde araştırarak sorunsuz işlemesini destekleyecektir. Ekonomi bölümü taban puanları 2022, üniversiteye göre değişiklik gösterecektir.

Ekonomi Bölümü Ne İş Yapar? Ekonomi Bölümünden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Ekonomi bölümünden mezun olan kişiler, bulunduğu kurumun parasal açıdan bütün detaylarına hakimdir. Kurumun gelir ve giderlerini denetleyen bu meslek grubu, sürecin sorunsuz ve kurumun lehine olabilmesi adına önemli çalışmalarda bulunacaktır.

Ekonomi Bölümü Hangi Alandan Alıyor? Ekonomi Bölümü Dersleri Zor mu?

Ekonomi bölümü taban puanları 2022 incelendiğinde bu bölümün Eşit ağırlık bölümünden aldığı görülebilecektir. Ekonomi bölümü genel olarak zor bir eğitim sürecine sahiptir. Para konusunda kapsamlı eğitimlerin verildiği bu bölümün kendi dersleri öğrenciler için zorlayıcı olabilecektir. İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi içerisinde yer alan bu bölüm 4 yıllıktır.

Ekonomi Hangi Üniversitede Okunmalı? Ekonomi Bölümü Açıköğretim Okunur mu?

Günümüzde ekonomi bölümü 30’u aşkın üniversitede yer almaktadır. Bunun yanı sıra Açıköğretim üzerinden de bu bölüm okunabilecektir. Ancak zorlu bir bölüm olduğundan Açıköğretim sürecinin yıpratıcı olacağı da belirtilmelidir. Bu bölüm ağırlıklı olarak Vakıf yani ücretli eğitim veren üniversitelerde yer almaktadır. Ancak büyük bir kısmında burslu okuyabilme seçeneği mevcuttur

Ekonomi Bölümü Taban Puanları 2022 Nedir? Ekonomi Bölümü Sıralama Kaç?

Ekonomi bölümü vakıf üniversitelerinde Burslu/ İngilizce ya da %50 Burslu/ İngilizce şeklinde iki farklı program seçeneği ile okutulmaktadır. Öne çıkan üniversitelerde ekonomi bölümü taban puanları 2022 listesi ise şu şekildedir;

 • Koç Üniversitesi                       İngilizce/ Burslu     EA      501.54
 • Özyeğin Üniversitesi                İngilizce/ Burslu     EA      451.69
 • İstanbul Teknik Üniversitesi     İngilizce/ Burslu     EA      410.85
 • Bahçeşehir Üniversitesi           İngilizce/Burslu      EA      408.35
 • Yeditepe Üniversitesi               İngilizce/Burslu      EA      406.78
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi         İngilizce/Burslu      EA      398.94
 • Bahçeşehir Üniversitesi            İngilizce/Burslu     EA       398.22
 • MEF Üniversitesi                      İngilizce/Burslu      EA      387.28
 • Kadir Has Üniversitesi              İngilizce/Burslu      EA      374.92
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi       İngilizce/Burslu      EA      372.74
 • Yaşar Üniversitesi                    İngilizce/Burslu      EA      329.29
 • Antalya Bilim Üniversitesi         İngilizce/Burslu     EA       285.16
 • Fenerbahçe Üniversitesi          İngilizce/Burslu      EA       279.89
 • Ostim Teknik Üniversitesi         İngilizce/Burslu     EA       268.27
 • Altınbaş Üniversitesi                 İngilizce/Burslu     EA       258.95
 • Abdullah Gül Üniversitesi         İngilizce/Burslu     EA       256.76 

Bunun dışında yukarıda yer alan üniversitelerin tamamında %50 indirimli ekonomi bölümünü okuyabilmekte mümkündür. %50 indirimli olan seçeneklerde puan aralığı çok daha düşük olacaktır.

Ekonomi bölümü sıralama bilgisi ise 5000 ila 200 bin aralığında değişiklik göstermektedir. Sıralamanız ne kadar yüksek olursa, burslu ve iyi eğitim veren bir üniversitenin öğrencisi olma şansınız bir o kadar artacaktır. Ekonomi bölümü taban puanları 2022 ve sıralama aralığı bu şekilde listelenmektedir.

Ekonomi Bölümü Önü Açık mı? Ekonomi Bölümü Maaşları Nasıl?

Peki, ekonomi bölümü taban puanları 2022 listesi ışığında ekonomi bölümü mezunları iş bulabilir mi, yani kısaca ekonomi bölümü önü açık bir meslek mi? Günümüzde hizmet veren hemen her şirketin ya da kurumun ekonomi departmanının bulunması zorunludur. Her kurum varlığını sürdürebilmek ve sektörel anlamda gelişebilmek için, ekonomik açıdan belirli bir düzende takip edilmektedir.

Bu anlamda ekonomi bölümünün hiç ölmeyecek ve daima popüler kalacak bir meslek grubunda olduğu söylenebilecektir. Ekonomi bölümü maaşları aslında kişinin tecrübesine ve çalıştığı kuruma bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Devlet kurumları, özel şirketlere göre daha düşük ücretler karşılığında çalıştırmaktadır.

Devlet sektöründe yeni başlayan bir ekonomi mezunu ortalama 7000-8000 TL aralığında kazanç sağlarken, tecrübeli personel maaşları 8500-10000 TL aralığında olabilecektir. Özel sektörde ise yeni başlayan bir ekonomistin kazancı ortalama 8000-9500 TL aralığındadır. Tecrübeliler için maaş aralığı ise 10000-12000 TL olabilecektir.

Hemen Paylaşın :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Hemen Fiyat Alın

İletişime Geçin ve Hemen Fiyat Alın.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Şimdi Tam Zamanı

Yetenegini kesfetme zamanı

İNDİRİMLERDEN YARARLANIN