Eryaman Dershane

En Yakın Dershane

Eryaman, Dil Devrimi Cad.
285 Sk. No:4, Etimesgut / Ankara

Hemen Ara

0552 578 57 93

E-Posta

info@eryamanortadogulular.com

Yazılım Mühendisliği Nedir Nasıl Olunur?

Blog
Yazılım Mühendisliği Nedir Nasıl Olunur? - 1

Yazılım mühendisliği nedir, günümüzde en çok sorulardan birisidir. Yazılım mühendisliği için gereksiniminizi bu adımlar ile belirleyebilirsiniz.

Yazılım mühendisliği nedir olarak bakıldığında günümüzde en çok tercih edilen mesleklerin başında gelmektedir. Yazılım mühendisliği olmak istediğinizde şirketler çoğunlukla nitelikli kişiler arasa da çoğunlukla bir bölüm okumadan da bu işe başlayabilirsiniz. Çoğunlukla lisans diploması gerektirmemesi ve herkes tarafından yapılabilecek olması ile insanlar yazılım mühendisliğini merak etmektedir.

Yazılım mühendisliği nedir sorusunu daha iyi anlamanız için sizlere tüm adımlarımızı tek bir listede topladık. Böylelikle kılavuz niteliğinde olan yazılım mühendisliği ile ilgili her şeyi öğrenebilir, nasıl olunacağına dair daha net karar verebilirsiniz.

Yazılım mühendisliği Nedir Tam Tanım?

Yazılım Mühendisliği Nedir Nasıl Olunur? - 2

Yazılım mühendisliği nedir sorusunun tam olarak tanımı, kişiler arası etkileşimi kurarak yazılacak programı anlamaya ve analiz ederek tespit etmeyi sağlar. Analizler tamamlandıktan sonra iş planı oluşturup, yazılımın ilk aşamanı tamamlar. Kodlama ve programlama aşamasında tüm ekiple birlikte çalışarak, yazılımda olabilecek hataları en aza indirir.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisliği nedir sorusu kullanıcılar tarafından sorulmaya devam ettikçe insanlar ne iş yaptığını merak edebiliyor. Yazılım mühendisliği programlamanın dallarından biri olarak yazılım ve kod aşamasında kullanıcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur. Kullanıcının sunduğunu anlama kabiliyeti, algoritma yapısını kodlara dökerek, iş planı ile kullanılabilir hale getirir.

Yazılım mühendisi olmak istediğinizde sektörde çeşitli görevleriniz olabilecektir. Bunlar genelde tasarım yapısını incelemek ve belirli programlama dillerine hakim olarak kodlara dökmekten geçer. Yazılım nasıl olursa olsun birçok yazılımcı son kullanıcı ihtiyaçlarını çözmek için ürün iyileştirmeleri yapmaktadır.

Yazılım mühendisliği nedir olarak baktığınızda günümüzde kullandığınız akıllı telefon, bilgisayar ve çeşitli cihazların yazılımlarına bakmanız sizi ayrıcalıklı kılacaktır. Kullanılacağınız programlama dillerini teknoloji sayesinde kullanarak, yetkin ekip arkadaşlarınız ile uygulamayı basit hale getirene kadar geliştirmeniz gerekecektir.

Yazılım Mühendisi Nerede Çalışır?

Yazılım Mühendisliği Nedir Nasıl Olunur? - 3

Bir yazılım mühendisi, işletmenin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için herhangi bir işletme için gereklidir. Yazılım mühendisi bankacılık, sanayi, tekstil, tıp, otomotiv, telekomünikasyon gibi sektörlerde çalışabilir. Yazılım mühendisliği nedir, günümüzün en önemli soruların arasında olsa örnek olarak yazılım mühendisi aşağıdaki gibi çalışmaktadır.

1.     Bankada Yazılım Mühendisi Olarak Çalışmak

Bir yazılım mühendisinin işi, işletmelerin mümkün olduğunca verimli çalışmasına yardımcı olmak için zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlayacak programlar oluşturmaktır. Bunu, müşterilerin hesaplarını daha etkin bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyan bankalar ve sigorta şirketleri gibi işletmeler için yaparlar.

2.     Otomotiv Sektöründe Yazılım Mühendisi Olarak Çalışmak

Otomotiv endüstrisindeki yazılım mühendisleri, bir otomobilin işlevlerine güç sağlayan kodu oluşturmaktan ve sürdürmekten sorumludur. Yazılım mühendisi genellikle ekipler halinde çalışır, teknoloji ve endüstri standartlarındaki yeni gelişmelerle kodu güncel tutmakla görevlidir. Ayrıca, bu kadar büyük hacimli verilerle uğraşırken zor olabilen kodlarının güvenli ve emniyetli olmasını sağlamalıdırlar.

Bu alandaki çoğu yazılım mühendisi zamanlarını iki ana proje türü üzerinde çalışarak geçirir:

  • Mevcut arabalar için yeni özellikler
  • Yeni araba modelleri

3.     Telekomünikasyon Sektöründe Yazılım Mühendisi Olarak Çalışmak: Yazılım Mühendisliği Nedir?

Telekomünikasyon endüstrisinde bir yazılım mühendisi olmak, müşterilerin hizmetlerine erişmek için kullandığı yazılımları geliştirmekten ve sürdürmekten sorumlu olacağınız anlamına gelmektedir. Müşteriler için teknik destek sağlamanın yanı sıra mevcut programları veya komut dosyalarını oluşturmanız veya değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca, şirketinizin ihtiyaçlarını karşılayan yeni ürünler ve özellikler geliştirmek için diğer mühendislerle işbirliği yapacaksınız.

Yazılım mühendisliği için tipik görevler şunları içerir:

  • Yeni programlar ve uygulamalar tasarlamak ve geliştirmek
  • Hatalar ve kusurlar için uygulamaların test edilmesi
  • Mevcut yazılım uygulamalarıyla ilgili sorunları giderme
  • Yazılım özellikleriyle ilgili soruları yanıtlamak için kullanıcılarla e-posta veya telefon yoluyla iletişim kurmak

Bir Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım Mühendisliği Nedir Nasıl Olunur? - 4

Yazılım mühendisliği nedir olarak araştıran insanlar çoğunlukla maaşları merak etmektedir. Maaşlar özel sektör, yurtdışı veya devlet için değişebilmektedir. Bizde sizler için çeşitli koşullarda çalıştığınızda ortalama maaşınızı aşağıdan öğrenebilirsiniz.

  • Devlette yazılım mühendis maaşı: Devlette yazılım mühendisi olmak istediğinizde 11,440 TL ile 16,205 TL arasında değişen maaşlara sahip olabilirsiniz.
  • Özel sektörde yazılım mühendis maaşı: Yeni mezun mühendis maaşı 7200 TL, 2 yıl kıdemli yazılım mühendisi 11400 TL, 5 yıl tecrübe sahibi mühendis 14200 TL maaş almaktadır.
  • Freelance yazılım mühendisi maaşı: Uzaktan çalışarak veya müşterileriniz olarak kazanabilen bu meslek türünde ortalama 5000 TL ile 120000 TL arasında yazılım mühendisleri maaş almaktadırlar.
  • Yurtdışı yazılım mühendisi maaşı: Birleşik Krallıkta yıllık 45000 £, Almanya’da yıllık 58000 €, Amerika Birleşik Devletlerinde ise 105000 $ ortalama yazılım mühendisleri maaş almaktadır.

Yazılım Mühendisliği İş İmkanı Var Mı?

Mevcut pazarda çok sayıda Yazılım Mühendisliği iş fırsatı var ve bu alana girmek istiyorsanız, nispeten kolay bir pozisyon bulabilirsiniz. Yazılım mühendisliği nedir olarak bakıldığında kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde asgari ücretten daha yüksek ücrette iş bulabilirsiniz.

Giriş seviyesi bir yazılım mühendisi pozisyonunda iseniz, genellikle bilgisayar bilimi veya benzeri bir alanda en az bir lisans derecesi gerektirir. Her zaman gerekli olmasa da, bu pozisyonlar için bir yüksek lisans derecesi de yaygındır. Bunların yanında iş başvuruları için en azından bir projenizi sergileyeceğiniz Github adresiniz olmalıdır.

Yazılım mühendisliği iş imkanını sağladığınızda ekibinizdeki diğer mühendislerle çalışmayı beklemelisiniz ve genellikle yeni özelliklerin uygulanmasından sorumlu olacaksınız. Ayrıca, yeni ürünleri halka sunulmadan önce test etmenize yardımcı olmanız istenebilir.

Yazılım Mühendisliği Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisliği nedir olarak araştırdığınızda işletmelere ve uygulamalara güç veren yazılımı oluşturan kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Favori uygulamanızın sorunsuz çalışmasını veya bankanızdan web sitesine kadar güvenli olmasını sağlayanlar onlardır. Yazılım mühendisi olmak istediğinizde sandığınızda daha kolay adımlar olabilir.

Bu alanda olmakla ilgileniyorsanız, iyi haberlerimiz var: Bugün en çok aranan işlerden biri yazılım mühendisliğidir. Ancak başlamak zor olabilir, bu yüzden burada nasıl bir yazılım mühendisi olunacağına dair bazı ipuçlarını vereceğiz.

Yazılım mühendisi olmak için ne gerekir?

Yazılım mühendisliği nedir olarak araştırıldığında ihtiyacınız olan ilk şey, kodlama ve problem çözme tutkusudur. Mümkün olan en iyi ürünü oluşturmak için günlerinizi kod yazarak ve diğer geliştiricilerle çalışarak geçireceksiniz. Bulmacalar üzerinde çalışmaktan hoşlanmıyorsanız, bu muhtemelen sizin için bir kariyer yolu değildir!

Ayrıca güçlü problem çözme becerilerine ve matematik yeteneğine sahip olmalısınız; bir yazılım mühendisi olarak çalışmak için bunların her ikisine de ihtiyacınız olacak. Ayrıca bilgisayarlarla ilgili biraz deneyime sahip olmak oldukça işe yarayacaktır. Üniversiteye girmeden önce nasıl programlanacağını bilmeniz gerekli olmasa da, bilgisayarlara biraz aşina olmak üniversiteye geçişinizi kolaylaştıracaktır.

Bir yazılım mühendisliği nedir ve bu alanda olmak istiyorsanız, doğru becerilere, deneyime sahip olmanız gerekir. Tabii bunun yanında doğru eğitimi de almanız gerekiyor.

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Alana Yönelmelisin?

Yazılım mühendisleri nedir olarak bakıldığında iş dünyasında önemli bir role sahiptir. İşletmelerin, operasyonlarını yürüten yazılım uygulamalarını oluşturmasına, geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olurlar. Yazılım mühendisleri genellikle diğer programcılarla birlikte çalışırlar, ancak aynı zamanda kuruluşları için dijital ürünleri denetleyen ürün yöneticileri gibi programcı olmayanlarla da ortak olurlar.

Yazılım mühendisleri nedir olarak; bireysel projeler üzerinde çalışabilmeli veya aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışan daha büyük ekiplere katkıda bulunabilmelidir.

Yazılım mühendisliği nedir düşünüldüğünde seçebileceğiniz çok farklı türde yazılım mühendisleri alanları vardır. Bazı mühendisler web uygulamaları oluşturma konusunda uzmanlaşırken, diğerleri akıllı telefonlar veya tabletler gibi mobil cihazlar için kod yazma konusunda uzmandır.

Bazıları ise işletim sistemleri veya diğer yazılım türlerini geliştirmeye odaklanırken, diğerleri Java veya C++ gibi programlama dillerini kullanarak mevcut ürünleri iyileştirmeye veya tamamen sıfırdan yeni ürünler oluşturmaya odaklanır.

Hemen Paylaşın :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Hemen Fiyat Alın

İletişime Geçin ve Hemen Fiyat Alın.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Şimdi Tam Zamanı

Yetenegini kesfetme zamanı

İNDİRİMLERDEN YARARLANIN